jyrry(úvodní stránka)



25.11.2015 Návody k vysílačům jsem po intervenci ze strany prodejce (majitele překladu) stáhnul.

Moje nové rádio aneb konečně nejsem Hitečák Eklipsák... ;-)
16.2.2013 Koncem minulého roku jsem pořídil nového Graupnera, druhého v mé modelářské historii (první byla FM314-ka). Povedený kousek, nacpaný funkcemi a za slušnou cenu. Řadu mých pokusů a zkušeností jem popsal na diskuzi RC-mania, dále popsanou úpravu řadím již do bastlení a pochlubím se s ní zde.
Graupneří telemetrie dostala nový rozměr hlasovým výstupem a navíc zásluhou jednoho z kolegů z diskuze rádio hlásí vše potřebné česky. Zvuk lze v základu pouštět jen do sluchátek, což může být někdy nepohodlné, přemýšlel jsem proto o zesilovači s reproduktorem a nejlépe to obojí našťouchat do vysílače. Na e-bay jsem vypátral příjemně malinký zesilovač - modul 2x3W ve třídě „D“ s napájením kolem 5V, dále malý reproduktor o průměru 36mm a výšce jen 5,6mm. Původně jsem do rádia nechtěl nijak zasahovat (zaruka...), ale posléze jsem vyměknul a přitvrdil :-) Zesilovač je napájený přímo z desky konektoru DSC (5V z měniče ve vysílači), nf signál beru rovnou z konektoru pro sluchátka.

modul zesilovače přilepený oboustrankou, vlevo napájení z DSC, vpravo signál z konektoru sluchátek, uprostřed výstup vede do prostoru pro aku.



repoduktor je připojený přes servoprodlužovák (tenký, 32AWG) a zatím hledám jeho finální umístění. Když nechci poslouchat, jen odpojím konektor (přístupný v prostoru aku).



Provizorně jsem repráček přilepil (disperzí, to jde odloupnout) na zadní stranu vysílače; je ale nutné lepit na distanční podložky - když jsem nejdřív přilepil lem repráčku přímo, zvuk je utlumený.


Zvuk je zatím slabý, výstup pro sluchátka nedává moc vysoké nf napětí ani při nejvyšší navolené úrovni; pořeším to buď předzesilovačem nebo poprosím kolegu zvukotvůrce o zesílení hlášek, již přidával asi 2x.
Umístění a připojení repoduktoru je zatím provizorní, díky různým štěrbinám nebylo nutné do skříně vysílače vrtat jakékoli otvory.







Jak jsem vecpal 2,4GHz systemy do mych radii....

ECLIPSE a FrSky
kdyz jsem uvazoval o novem radiu pro syna, neumel jsem si vybrat, pak mi prisla pod ruku nabidka na modelbazaru - nepouzivana Eclipse v markingu pro firmu Conrad. Co se tyka vyberu prenosoveho systemu, zvolil jsem ze zvedavosti FrSky s telemetrii, castecne na hrani, castecne na prakticke vyuziti prenosu informaci z modelu na zem.
Chtel jsem „to“ do radia umistit nejak smysluplne, „nejak“ se mi to povedlo, alespon mne to vyhovuje:
Zakoupeny DYI modul se po vybaleni ze smrstovacky hezky vejde do krabicky od puvodniho Vf modulu.
Pro kabelaz jsem ve vicku krabicky (na fotce je, ale je spatne videt, vlevo dole) trochu zvetsil puvodni otvor pro konektor, druhy otvor je pro „datovy“ konektor modulu. Kabely do skrine Tx vedou puvodnim nezvetsenym otvorem.
Napajeci a PPM kabel je na puvodni plosny spoj pripajeny, puvodni dlouhe piny jsou z desky odstraneny.
Desticka s bindovacim tlacitke a LEDkou je prosroubovana na spodni strane skrine Tx, packovy prepinac modu (tele/netele/upgrade) je vetknuty packou do prostoru pro akumulator - stejne se potrebuje tak malo, ze je zbytecne ho mit venku.

kdyz uz modni system, tak i modni napajeni - LiPol jsem zavrhnul pro jejich vyssi napeti a jine nectnosti, poridil jsem LiFe, jejichz provozni rozsah napeti je podobny osmi clankum NiMh, ktere tam jinak byvaji, akusticka signalizace je v Eclipse nemenna a na urovni 9,2V - tedy i pro LiFe vyhovuje, rekl bych. Pack je i kratsi nez 2 AA clanky a tim se udelalo misto pro packovy prepinac. Nabijim pres balancni konektor sikovnym kabelem...
Chvili dumani mi dalo umisteni zobrazovace FLD-02, pak jsem ho ale polozil na to psravne misto... Konektor pro jeho pripojeni jsem zalepil do cela vysilace, k displeji radia se hezky vejde.
datovy kabel je trochu akorat, kdyz se podvlekne pod tu desku u vypinace, ale nechtel jsem aby se moc plandal kolem mechaniky kniplu....
takhle to vypada sestavene, zobrazovac drzi zatim jen na tom konektoru, celkem slusne, ale udelam mu radsi jeste nejakou podperku...
Antena se da jeste vztycit do moji oblibene polohy - cca osou do cela pilota. Myslim si, ze tak vyzarovaci diagram dostatecne obsahne mnou vyuzivany letovy prostor.
Bez zobrazovace to vypada docela normalne az na ten vycnivajici konektor, na ten jeste udelam nejakou krytku, aby se na/do nej nedostavalo nic nepatricneho...


OPTIC a ASSAN
Zkrácený obrázkový popis instalace Vf modulu ASSAN do vysílače Hitec OPTIC 6


Plošný spoj je do krabičky modulu umístěný otočený o 180°, aby anténa netrčela pod vysílač.
Ve skříni vysílače jsou proříznuté potřebné otvory a připájený propojovací kabel.
Anténa je upevněná na podložce vlepené do skříně vysílače.
Krabička Vf modulu má zaslepené původní otvory pro LED a anténu. Nic netrčí.
Anténa je na správném místě, vysílač vypadá úhledně.