jyrry(úvodní stránka)

bastlení domácích NC mašinek

aktualizace 27.3.2012


Trochu jsem zpomalil, zacina byt letaci pocasi a jeste nemam opravena kridla na DH98 ... ale uz tam je pojezd na Y ose a nosic osy Z - plechovy naohybanec z jednoho kusu. Vodici tyce jsou hlazenky 16mm pro osy Y i Z a opet kulickova pouzdra, bavim se tim ze do toho strkam malickem a ono to jezdi skoro samo :-)
V pozadi vpravo je cekatel na duchod; jeste ale musi neco vykrajet, nez bude nova masinka hotova...




Nosnik Y osy je opet vyztuzeny ohybem, ve vzniklem korytku budou kabely k ose Z a ke vretenu. Zavitovka je zatim namontovana metricka, ale uz mam objednane trapezove Tr 12x3. Ona ta konstrukce vubec vznika postupne, za pochodu, mezi frezovanim a stavbou vlastnich veci a spoustou dalsich cinnosti...




Zacina to trochu vypadat... Kulickova pouzdra jsou k plechvym dilum montovana pomoci svorniku ze zavitovek M4 a kartitovych trmenu. Neni to az tak uplne strojarske, ale je to jednoduche, funkcni a dostatecne presne a pevne.




Na sesroubovany a slepeny ram jsou zatim bez lepeni namontovana cela - predni ma montazni otvory pro motory, zadni pro loziska zavitovych tyci. Delka laminoveho ramu je 980mm, sirka nosne desky (pro upinani materialu) je 380mm. Predpokladam ze vyuziji maximalni rozmer cca 860x340mm, coz mi bude postacovat na dlouhou dobu.



Vzhledem k mne dostupnym technologiim zpracovani kovu jsem zvolil opet plechove dily vysekane na niblaku FINN-POWER z materialu 11.423 - je to znat, ze to neni az tak blato... Nektere dily maji vyztuzeni ohnutymi lemy - zkusenost ze stavajiciho bastlu, kde to neni a pak to pruzi a vibruje. Povrchova uprava kataforetickym lakem.




Trochu gulas - mix dilu na novou frezku a na budouci projekt. Motory, drivery a kalene brousene vodici tyce (vpravo v igelitu) jeste ulozim a dojdou sveho uziti az pozdeji. Sice jsem mel pripravena kluzna vodici pouzdra, ale kdyz jsem na ebay nasel valiva pouzdra za celkem nizke ceny (i s dopravou), nakoupil jsem je a musim uznat, je to o necem uplne jinem... Zatim budou jezdit po hlazenych tycich 20 a 16mm. Male (NEMA17) motory po stranach jsou pripravene pro pohon zavitovek osy X.



Zakladem konstrukce je opet ram z lamina se zakladni a nosnou deskou, tuhost v podelnem smeru hodne narostla temi stojinami - mohou tam byt prave diky dvoumotorovemu usporadani osy X. Dily z 18mm lamina jsou vzajemne sesroubovane a po vyrovnani (rovinnost od oka) slepene.


Trochu jsem za ty skoro 2 roky pokrocil; masinka se opotrebovava a proto jsem se dal na jeji vylepsovani. Nejdriv to melo byt jen doplneni druheho motoru osy X (kvuli silam a tuhosti), ale nakonec vznika konstrukce prakticky nova, se zohlednenim zkusenosti z predchoziho kusu.


8.5.2010 Frézuju a frézuju, ale hlavně kreslím a kreslím... Ono to není až tak hned, něco dobastlit do použitelné podoby; plány modelů mám sice pěkné, ale někdo je musí z bitmapové podoby dostat do vektorů a to není taková idylka, jak by se zdálo tomu, kdo to ještě nedělal - ony ty ručně kreslené skvosty až tak moc nesedí - nakreslím třeba půlku trupové přepážky, ozrcadlím a ejhle, ono to trochu nesedí... Položím přepážku na bokorys a ejhle, ono to zase trochu nesedí... Položím přepážku na půdorys a ... no, hádejte... :-)
Celkem přínos by byl kreslit rovnou ve 3D a vše při tom dolaďovat, ale to by se nesmělo být líný učit se něco nového...

5.3.2010 "Věc" poněkud dozrála a experimentální frézka dostala svoji asi již definitivní podobu. Drivery jsou nasazené zaoceánské bipolární a spolu se zdrojem 24V umožňují jezdit rychlostí až 860mm/min, což ale nechápou nástroje a svoji nechuť dávají najevo praskáním, takže reálná rychlost frézování třeba sklotextitu 1,2mm frézičkou d 1,2mm je 320mm/min. Nástroje jsem vyčenichal na ebay, přišly sice na majlant, ale pro trochu seriozní práci je nutné mít zásobu, navíc jejich cena i s poštovným je celkem pěkná.


Frézičky přišly v úhledné krabičce a s nasazenými dorazy, které zpříjemňují práci při jejich výměně.

Krokové motory z tiskáren jsou již nahrazeny novými opět z ebay, za ceny taktéž kapse našince dostupné. Také díky nim se dá jezdit docela svižně i s metrickými závitovkami M8x1,25 - jedinou úpravou byla korekce z důvodu jejich ne úplně přesného stoupání - moje kusy jezdily o 0,5% dále, než bylo správné - po úpravě parametrů ve StepFouru je již 400mm opravdu 400mm :-)

Vřeteno zůstalo, je však doplněno řízením - zdrojem impulzů pro modelářský BLDC reglík Turnigy SuperSimple 18A, je to opět můj oblíbený PIC12F629, se třemi tlačítky pro regulaci otáček a jiné ovládání, vstupy pro koncové spínače a pod.


Již v plném nasazení - PIC pro řízení otáček vřetena se vstupem pro koncový spínač v horní poloze osy Z.

Pojezdy dostaly koncové spínače na všechny 3 osy, díky nimž je nastavení referenčního bodu brnkačka, další koncáky zapínají odsávání a vřeteno - to dostalo jako bonus LED osvětlení pracovního prostoru z rozpadlé china-svítilničky.


Kabeláž dostala spirálové chráničky a lehá si do korýtek z klasických elektrikářských lišt - levné, funkční.

Na přípravu - porcování materiálu jsem pořídil stolní, skoro hračkovou cikuli Einhell (překližky, textit, kartit...) a pákové nůžky (slabší sklotextit, tenké deskové plasty). V materiálu (překližky topol, bříza; sklotextit, kartit) jsem zatím utopil střední obnos, ale musel jsem; přijde požadavek, hned naporcuji a frézuji - tak to je správné, tak to má být :-D

Pokračování příště - to be continued....


8.12.2009 Sice jsem se zařekl, že houbovitým materiálům se už budu vyhýbat, ale poté, co jsem tak nějak rozhýbal frézku, jsem se domluvil s místním kolegou modelářem Radimem a on souhlasil s tím, že se stane pokusným králíkem a mým prvním betatesterem ve věci NC houbokráječe. Konstrukci jsem přizpůsobil potřebám "řízeného držáku struny na knedlíky" a ve stejném stylu jako frézka vzniká i NC řezadlo.
Pro velký úspěch jsou zde použity stejné prvky jako u frézky, řezačka má hloubku řezu cca 900mm (metr hlazenky mínus šířka X-vozíku); řezaná šířka bude daná pouze tím, jak velký stůl Radim mezi mechaniky vloží; proto je bastl rozdělený, aby se šířka dala nastavit dle potřeb stavitele.
Vodicí tyče jsou stejné jako u frézky, dolní tyč je ale podepřená dvojitým laminem pro zvýšení tuhosti; metr hlazenky se přece jen dost prohýbá. Příslušná kluzná pouzdra Radim obrousil a otevřel zespodu; dolní tyč leží na povrchu lamina. Ze stejného důvodu (tuhost) jsou jako závitové tyče použity metrické závitovky M10(x1,5).
Elektronika pomalu vzniká, překresluji původní plošné spoje a modifikuji zapojení podle poznatků získaných ze zkušebního provozu frézky. Drivery pro krokové motory 18.2.2009 nejsou opět unipolární, zdrojový kód pro PIC12F629 jsem však z původního Céčka (asi, teda) přepsal do PICBasicu, ze cvičných důvodů. Umí to kroky i půlkroky, další zjemňování myslím nebude třeba. jsou již oživené bipolární s oblíbeným TA8435H, který umím sehnat z ebay za příjemných 140,- Kč i s poštovným.
Pro
řízení teploty drátu využijeme profláknutý Picachof s procesorem PIC12CE518, než prográmek přepíši také do PICBasicu, abych mu lépe rozuměl. Odporová pila bude z oblíbené knedlíkové struny, ve stylu starých truhlářských pil, zavěšená na kladičkách s protizávažím.
Jako
řídící program využijeme asi známý GMFC PE (placený) nebo free prográmek JediCut, na který jsem nedávno narazil a který bude prozkoumán, co vlastně umí.

Radimovy stránky: http://www.rh-model.estranky.cz/

24.11.2009 Už nějakou dobu bylo jedním z mých přání malá CNC frézka pro modelářské využití. Dlouho jsem váhal, zda se do toho pustit, až poměrně nedávno "to" ve mně uzrálo a po vydatném Googlení jsem se dal do díla.
Konstrukci jsem volil záměrně bastlířskou s ohledem na své možnosti - díly vysekané na nibláku, další nakrájené z lamina a jen vodicí a závitové tyče a spojky vyžadují použití soustruhu. Vodicí pouzdra mají původ ve výrobě pedálových sestav pro Fabii....
Vodicí tyče z klasické hlazenky mají průměr 14mm (dáno sehnanými pouzdry), závitové tyče jsou metrické, M8, zatím to tak stačí. Šrouby jsou na jedné straně uložené v klasickém krytém kuličkovém ložisku (zachycuje i axiální síly), u motoru je drží jeho ložiska. Plechové díly mají tloušťku 3mm a jsou opatřeny kataforetickou barvou. Na desky z lamina 18mm (základna je zdvojená, lepená) jsou přišroubované vruty 5mm, vodicí tyče drží šrouby M6. Všechny třecí plochy chrání i maže klasický Konkor. Matice jsou zatím zdvojené mosazné, vůle vymezuji jejich vzájemným natočením, pracuji však již na svíracích maticích z polyamidu apod. 4.12.2009 Všechno jinak; matice jsou šroubem svírané kostky z jakéhosi kluzného plastu plněného grafitem - dostal jsem zbytky od souseda, dělal z toho nějakou zakázku. Mažu "suchým" mazadlem PAN OIL - olej s přísadou PTFE, má to na povrchu vyvořit suchou kluznou a protikorozní vrstvu, koupeno v prodejně jízdních kol.
Elektroniku jsem si zatím ulepil sám (viz odkazy dole), je unipolární (5 drátů od motoru). Všechny osy mají koncové spínače, které shazují impulzy do driverů - dobře se tím nastavuje referenční bod stroje.
Na
řídícím programu jsem moc nešetřil a použil soft, který jsem 3 roky používal v práci - StepFour V4 LT. Něco to sice stálo, ale nemusím se učit nic nového a tento šikovný program najde využití i v plánovaném dalším výrobku, pojatém již poněkud festovněji.
Krokové motory jsou v tomto prototypu vypreparované ze starých kopírek a tiskáren, mám ale již připravené nové, pořádnější. Přišly z Ameriky a i s poštovným vyšly na 290,-Kč na kus, což je cena myslím veeelmi pěkná, když to srovnám s tím, co se dá sehnat u nás...
Vřeteno mám zatím zapůjčené od místního kolegy, je v něm nějaký inrunner z HobbyKingu, poměrně malý, regulátor stačí úplně slabý - odběr i při frézování překližky břízy 5mm je cca 1,5A. Otáčky zatím řídí zdroj servoimpulzů s populární 555-kou (jde použít téměř cokoli, budu stavět něco s PICem), koncový spínač stahuje točky na nulu když vřeteno vyjede do parkovací polohy. Kleština je taková nějaká klasická, hřídel kleštiny je uložena v kuličkovém ložisku.
Odsávání zajišťuje kutilský vysavač ETA 800W, doplněný triakovou regulací (GES, GM, Tipa...).
Jako
nástroje používám karbidové frézičky KEMMER, dodává firma CHEMELEK Praha i v kusovém množství, cena je cca 120,-Kč za kus. Mám průměry 0.8, 1.6, 2.0.a 3.0mm s hladkým ostřím (topol, plasty) a hrubovací (s přerušovaným ostřím) na překližku, dřevo, balzu, sklotextit.
Upínání materiálu jsem zatím pořešil upínkami z březové překližky, dotažené jsou polyamidovými šrouby - frézička PA šroubem projede lépe než ocelovým...

Zatím pár foteček:


takhle to nějak vypadá


takhle to nějak vypadá


takhle to nějak vypadalo, dnes je již vedení kabelů částečně učesané


první výdělečná :-) zakázka - ozdoby z topolovky, vydělaly první stokorunky


vlevo "moje" unipolární elektronika, vrpavo dnes již nasazené drivery


jedna ze zásilek krokových motorů z USA

Odkazy:
některé odkazy přibyly, jsou zmíněny v textu na příslušném místě...

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=stepper+driver&_sacat=See-All-Categories
- tady se dají sehnat drivery pro krokáče dle vlastního uvážení
http://cgi.ebay.com/3-AXIS-CNC-ROUTER-OR-MILL-STEPPER-MOTOR-DRIVER-BOARD_W0QQitemZ330382362048QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4cec52c5c0
&ndash plácnul jsem se přes kapsu a trochu neuváženě koupil tuto desku, čeká na zprovoznění
http://stores.ebay.com/Puppysarge-at-Alltronics
- krokové motory za slušné ceny (mám)
http://aeropic.free.fr/pages/CNC/IF_PAPenglish.htm
- unipolární drivery s PIC12F509 (mám)
http://sites.google.com/site/funlw65/electronics/half-step-driver-with-p12f675-and-mikropascal
- unipolární drivery s PIC12F675 nebo 629 (mám, napsal jsem si i vlastní zdroják a ono to funguje !!!!!)
http://maczaka.webz.cz/cnc_rezacka.htm#elektronika
- tam je prakticky to samé jako IF_PAP...
http://maczaka.webz.cz/deska_main.htm
- deska vstupů s otpickým oddělením (mám)
http://maczaka.webz.cz/cnc_stroje1.htm
- jeden z mnoha zdrojů informací
http://www.step-four.cz/
- řídící program frézky, placený (mám)
http://gm.cnc.free.fr/en/index.html
- řídící program řezačky GMFC PE - placený
http://www.aeropassion.net/download/download-jedicut.php
free řídící program řezačky, ve stádiu zkoumání, co to umí
http://aeropic.free.fr/pages/CNC/IF_PCenglish.htm
- &bdquoPICACHOF&ldquo řízení teploty řezacího drátu (mám)
http://www.chemelek.cz/ind/pcbs_frezky.html
- nástroje - frézičky